0258 415 1007 Cumartesi, 20 Temmuz 2024
Duyurular

Makaleler

Sultan Sarıbaba Türbesi

Tekke mahallesinde bulunan türbe, aynı zamanda Sarayköy ün en çok ziyaret edilen dini mekanı olma özelliğindedir.


Sultan Sarıbaba Türbesi, Sarayköy’ün en çok ziyaret edilen dini mekanı olma özelliğindedir. Hayır yapma, dilek dileme ya da adak sunma amaçlı buraya gelen ziyaretçiler, sabahın ilk saatlerinde buraya gelirler. Ziyaretçiler, türbede namaz kılıp dileklerini dilerler ya da dilekleri gerçekleşmiş olanlar varsa adaklarını burada yerine getirip kurban keserler.

Türbenin bahçesinin sağ tarafında Sultan Sarıbabanın yattığı taş yapılı mekan yer almaktadır. Türbe kapısında eski yazı ile yazılmış dualar.
Bahçenin sol tarafında ise günümüzde halen ibadet yeri cami olarak kullanılan küçük bir yapı yer almaktadır. Caminin girişinin her iki yanında kullanılan tahta kaplamalar üzerinde motifli süslemeler dikkati çekmektedir.

Tavanda ise; Tekkeköy türbesinin aslında en önemli ve dikkati çeken özelliği, bahçesinde avlusunda yaşları neredeyse 1000 yılı bulan servilerin yer almasıdır. Görülmeye değer doğa harikası bu serviler tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini selamlar gibidir. Eşine az rastlanır bu serviler aynı zamanda anıt ağaç statüsüne alınmıştır. Cami olarak kullanılan yapının bitişiğinde yer alan servinin 1000 yaşlarında olduğu ileri sürülmektedir.

Türbenin bir diğer önemli özelliği, camiinin giriş kapısında taştan yapılı borazanların yer almasıdır. Rivayete göre Sultan sarıbaba bu taş borazanları çalarak dağdaki ve ovadaki Bektaşi erenlerini tekkeye çağırdığı ya da haberleşme aracı olarak kullandğı sanılmaktadır.

 ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

SARI SULTANIN TÜRBESİsultan sarıbaba türbesisultan sarıbaba türbesisultan sarıbaba türbesiTEKKENİN İÇ AHŞAP SÜSLEMELERİ
Yorum Bulunamadı